24 Aralık 2014 Çarşamba

BEBEK BEŞİĞİ UYKU SETİ

ARTES dikiş makinasıyla ürettiğimiz ilk projeydi bu set. Polyester karışımlı kumaşlardan üretilmiş hazır setlerin kalite/fiyat oranı oldukça düşük olunca, biz de neden kendimiz dikmiyoruz ki bu seti dedik.Önce %100 pamuklu bebek nevresimi araştırdık, beğendiğimiz desendeki kumaştan satın aldık. O desen nereye gelecek, bu nereye, yastığın üstünde ayıcık kardeşler tam ortada olmalı derken, kestik biçtik aşamaları hamileliğin son günlerinde gayet eğlenceli geçti. Bebeğin için kendi ellerinle bir şeyler üretmek kadar zevkli bir hazırlık olmasa gerek. Dikme aşamasında Allah razı olsun elleri öpülesi annem yetişti imdadımıza. En sonunda kenarlarına 5 cm.lik kurdela geçtik.


İki tane bebek yastığı, 120cmx150cm bebek nevresimi, çarşafı derken çok kapsamlı bir çalışma oldu. Hazır setlerin içerikleri farklı farklı oluyor, birinde olanı diğerinde bulamayabiliyorsunuz. Beşik koruyucularını biz dört kenar için de hazırladık. Setlerde genellikle 2 kısa kenar bir uzun kenar oluyor.Kendiniz dikerseniz bu koruyucuları dört kenara da dikmeyi ve 5cm. kadar yüksek dikip yukarıdan dışarıya kıvırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bebekler ayaklanmaya başladıklarında bu duvar koruyucular çok işe yarıyor. Kenara tutunup hareket etmeye çalıştıklarında çenelerini veya kafalarını kenarlara vurabiliyorlar. Koruyuculu kenar olası kazaları en hafif şekilde atlatmanızı, bebeğinizin beşiğin içinde özgürce hareket etmesini sağlıyor.Beşik duvarlarının içine metrelik elyaf kullandık. İlk başta sade olarak kullandık, ancak zamanla içinde, elyaflarda sarkma-aşağıya kayma olabileceğini düşündük. Bu nedenle biri aşağıya biri yukarıya olmak üzere çift dikiş kapitone geçtik.


Önce oğlum kullandı şimdi de kızım kullanıyor. 4 yıl oldu dikeli hala sapasağlam ve tertemiz. 

5 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel bir bebek takımı olmuş. Elinize sağlık. Izlemedeyim sevgilerimle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bebekleri için birseyler uretmek isteyen annelere yardımcı olmuştur umarım. Blogumuzun ilk yorumunu bıraktığınız için ayrıca çok çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Büyük kızımın beşik takımını kendim dikmiştim, dikişten anlamıyordum ve o dönem makinem olmadığı içi n el dikişiyle tam bir set diktim. Maliyeti hazırları geçmişti ama bana yaşattığı mutluluğun değeri yoktu. Çok güzel güzel bir bebek takımı olmuş.Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. El dikisiyle çok zor olmuştur eminim. Sizinde elinize sağlık.

   Sil
 3. maşallah inş bende dikişi iyi öğrendiğimde sizin gibi şeyler yapabilirim inş

  YanıtlayınSil